Czy dokarmiać ptaki zimą?

ptaki zima

Sezon zimowy jest trudny dla ptaków, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im odpowiedni pokarm. Odpowiedni to odpowiednie słowo 🙂

Zima w ogrodzie to piękny czas, szczególnie gdy drzewa i krzewy otulone są śniegiem. To, co dla nas jest piękne, dla wróbli, mazurków czy sikorek może być zabójcze. Nawet większe ptaki – gołębie, kawki czy gawrony, mogą mieć problem ze znalezieniem pożywienia. Zatem, jak i czym dokarmiać ptaki w zimie?

Do karmienia zimą można użyć różnych składników w zależności od gatunku ptactwa, które pojawia się w naszym ogrodzie. Odpowiednimi pokarmami są różnego rodzaju ziarna takie jak np. słonecznik, proso, pszenica, a także kasze, kule ze słoniny i gotowe mieszanki wysokoenergetyczne. Jeśli masz możliwość, to uzupełnij ptasią dietę także o jabłka, pomarańcze lub nawet skrawki z kuchni (ale z tym ostrożnie!!).

Jeśli zabierzesz się za dokarmianie ptaków, to upewnij się, że te wszystkie przysmaki nie są pozostawione na zbyt długi czas w zimnie i wilgoci. Jeśli używasz karmnika (budki), to trzymaj go z dala od silnych wiatrów i opadów śniegu i deszczu. Pożywienie musi być „jadalne”, to znaczy ani nie zamarznięte, ani nie namoczone, ani nie zgniłe.

Kiedy zacząć dokarmianie?

Karmienie ptaków najlepiej zacząć od miesięcy wiosennych, kiedy szukają one pożywienia, aby zbudować swoje rezerwy energetyczne. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujesz karmić je przez cały rok. W miesiącach wiosennych i letnich ptaki aktywnie poszukują źródeł pożywienia, takich jak owady i nasiona. Rozstawienie karmników wypełnionych przysmakami może przyciągnąć wiele gatunków ptaków, a nuż rozwinie się w tobie nowe hobby do fotografowania pierzastych gości w twoim ogródku. Pamiętaj też o wystawieniu płytkiego naczynia z wodą – pomaganie to nie tylko pożywienie, ale także woda.

Ważne jest, aby utrzymać karmniki pełne przez całe lato, aby ptaki miały wystarczająco dużo energii, gdy nadejdzie zima i pożywienie stanie się rzadkością. Natomiast zimą utrzymuj karmniki stale pełne – zwierzęta przyzwyczajają się do miejsc żerowania, więc musisz dbać o regularne dostawy na ptasie stołówki.

Jest też jeszcze jedna opcja – możesz posadzić w ogrodzie rośliny (drzewa i krzewy owocowe), których owoce są świetnym ptasim pokarmem. Wspomnieć można choćby o głogu, tarninie czy dzikiej róży.

Czego nie wolno dawać ptakom do jedzenia?

Skoro już wiesz, jak zabrać się za karmienie, to równie ważne jest, abyś pamiętał, czego im nie dawać. Może być kuszące, aby karmić je resztkami żywności ze swojej lodówki, ale może to być niebezpieczne dla zdrowia ptaków, a nawet śmiertelne w niektórych przypadkach. A co z chlebem? Czy można karmić ptaki chlebem? Cóż złego może zrobić mały okruszek?

Mały nic, ale większe kawałki mogą powodować zadławienie lub zablokowanie jelit. Ogólnie rzecz biorąc chleb nie jest zalecany do dokarmiania, gdyż układ pokarmowy ptaków nie jest przystosowany do trawienia pieczywa. Unikaj także wszelkich produktów z solą – niezjedzone chipsy to nie jest dobry pomysł na wrzucenie do karmnika.

Zasady są więc dość proste. Regularnie dokładaj pożywienie. Pamiętaj o wodzie. Pomiń chleb i stare pieczywo oraz słone przekąski, dbaj, by pokarm był czysty, niezawilgocony.