Co robić w lesie: Przewodnik dla dzieci
Dzieci

Co robić w lesie: Przewodnik dla dzieci

Jest wiele miejsc, do których można się udać, aby cieszyć się przyrodą. Najlepszym sposobem na poznanie tych miejsc jest dołączenie do grupy harcerskiej. Daje to nie tylko możliwość zbliżenia się do natury, ale także uczy, jak o nią dbać. Dzieci mogą doświadczyć w lesie wielu rzeczy, których dorośli nie są w stanie im zaoferować. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko również tego doświadczyło, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co należy robić w lesie z dziećmi.

Poznaj las

Las to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Jest pełen życia, pełen kolorów i zapachów, pełen przygód. Możesz nim cieszyć, gdy nikogo innego nie ma w pobliżu. Kiedy idziesz do lasu, powinieneś myśleć o nim jak o swojej własności i masz obowiązek dbać o niego. Zaprzyjaźnij się z lasem poprzez przyjazne spotkania. Dowiedz się czegoś o lesie oraz o roślinach i zwierzętach, które w nim żyją.

Wędrówki i spacery

Wędrówki to fantastyczny sposób na poznawanie przyrody. To świetny sposób na ćwiczenia fizyczne, a także okazja do zbliżenia się do natury. Można chodzić po lesie, po szlakach, po ścieżce w parku lub gdziekolwiek indziej, gdzie jest przyroda. Najlepiej zwiedzać las pieszo, aby się do niego zbliżyć, szukając naturalnych szlaków i ścieżek. Ścieżki pozwolą Ci dotrzeć do miejsc, do których normalnie nie byłbyś w stanie dotrzeć. Wędruj po lesie, aby dowiedzieć się czegoś o roślinach i zwierzętach, które w nim żyją. Wędrówki to świetny sposób na poznanie nowych ludzi i nawiązanie nowych przyjaźni. Istnieje wiele klubów i organizacji turystycznych, do których można się zapisać, aby poznać ludzi o takich samych zainteresowaniach jak Ty.

Nie zapomnij o jedzeniu!

Jedzenie jest ważne dla uzyskania energii. Podczas zwiedzania lasu będziesz wędrować po wzgórzach, szlakach, a może i wspinać się na drzewa. Aby robić to bezpiecznie, musicie być szybcy i zwinni. Jeśli nie będziesz miał energii do zwiedzania lasu, nie będziesz mógł w pełni z niego skorzystać. Podczas wędrówek po lesie zawsze miej przy sobie jedzenie, aby nie zabrakło Ci sił. Powinieneś mieć przy sobie także butelkę z wodą na wypadek, gdybyś wchodził i schodził ze wzgórz. Wielu wędrowców ma przy sobie batonik proteinowy lub energetyczny, aby dodać sobie energii podczas wędrówki. Należy też mieć przy sobie zapas jedzenia, które można zjeść, jeśli wędrówka trwa dłużej niż przewidywano.

Chroń środowisko

Podczas wędrówek po lesie zawsze powinieneś chronić środowisko naturalne. Obejmuje to ochronę zwierząt i roślin żyjących w lesie. Nie powinieneś nigdy wyrzucać śmieci do lasu ani do jezior, rzek i oceanów. Dotyczy to nie tylko papieru, ale także opakowań po jedzeniu, plastikowych butelek po wodzie i innych przedmiotów. Należy chronić przyrodę zbierając własne śmieci. Nie zostawiaj gumy na chodnikach, drzewach i w innych miejscach, gdzie może ona przedostać się do środowiska. Im lepiej poznacie las, tym lepiej będziecie umieć go chronić.

Zakończenie

Poznawanie lasów to świetny sposób na obcowanie z przyrodą. Możesz zbliżyć się do przyrody, biwakując w lesie lub zatrzymując się w hotelu lub pensjonacie w pobliżu lasu. Najlepszym sposobem na poznawanie lasu jest przyłączenie się do grupy harcerskiej lub klubu turystycznego. Daje to nie tylko możliwość zbliżenia się do przyrody, ale także uczy, jak o nią dbać.

My name is John :) Znajomi mówią do mnie Johny. A jestem po prostu Janek. I po prostu lubię pisać o tym, co mi tam do głowy wskoczy.