Zwierzęta

Jak pies z kotem

Pies z kotem nie zawsze się dogadują, ale czasami potrafią żyć wspólnie pod jednym dachem. Trzeba je tylko oswoić z taką sytuacją i pozwolić, aby przyjaźń między zwierzakami rozkwitła. Warto pamiętać o tym, że zarówno pies jak i kot lubią swoją przestrzeń – to ich taka bezpieczna strefa. W tym artykule przeczytasz o tym, jak pies z kotem żyją razem w jednym domu.

Miski

Pamiętaj, że kot i pies muszą mieć swoje własne miski do jedzenia. To bardzo ważne!! Oczywiście i pies, i kot mają różną karmę, dlatego wspólna miska jest złym pomysłem. Ale nie chodzi tylko o samo jedzenie. Każdy zwierzak musi czuć, że miska jest JEGO własnością. Dotyczy to także pojemników na wodę, choć z tym jest nieco łatwiej. Nic się nie stanie, jeśli miska z wodą będzie wspólna. Trzeba tylko obserwować, czy takie rozwiązanie nie drażni naszego kota i psa. Jeśli by tak było, trzeba dostawić drugą miskę. Pamiętaj o zmianie wody, nawet kilka razy dziennie, żeby twoje zwierzęta miały świeżą wodę, dzięki której nie będą mieć problemów z brzuszkiem.

Spanie

Legowisko to podstawa! Każdy zwierzak powinien mieć osobne miejsce do spania. W ten sposób zwierzęta wyznaczają swój teren. Oczywiście kot i pies mogą leżakować wspólnie na kanapie lub fotelu, ale ich własne legowiska powinny być ciągle dla nich dostępne i czyste.

Równe traktowanie

Kot i pies powinny być tak samo traktowane przez właścicieli. Nawet jeśli ciut bardziej kochasz pieska, to musisz tak samo mocno zajmować się kotem. I na odwrót – jeśli wolisz koty, to i tak okazuj uczucia pieskowi. Nie można zajmować się tylko jednym domowym zwierzakiem, ponieważ drugie z nich może czuć się porzucone. Na przykład kot może zacząć „dziczeć”, a później nawet drapać i gryźć albo ze stresu brudzić mieszkanie.

Czystość

Każdy kot powinien mieć kuwetę, gdzie będzie mógł się spokojnie załatwiać. Natomiast pies musi być regularnie wyprowadzany. Nie można dopuścić do sytuacji, w której pies będzie wchodził do kociej kuwety. To bardzo intymna sprawa dla kota, dlatego to ważne, żeby korzystając z kuwety miał spokój. Oczywiście możemy nauczyć naszego kota wychodzenia na dwór, wówczas swoje potrzeby będzie załatwiać na zewnątrz, niemniej kuweta w domu będzie i tak potrzebna!

Rasy

Posiadając w domu koty i psa, ważne jest, żeby to były rasy przyjazne, ugodowe, czyli takie, które mogą się polubić. Jeśli pies będzie rasy, która z natury nie przepada za innymi zwierzętami i jest wojownicza, wówczas życie kota z psem może być niemożliwe.

Chyba już wiesz, jak zajmować się psem i kotem pod jednym dachem. Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje, ale trzeba nauczyć zwierzaki wspólnego życia.

My name is John :) Znajomi mówią do mnie Johny. A jestem po prostu Janek. I po prostu lubię pisać o tym, co mi tam do głowy wskoczy.